Это новое delo.ua. Cайт работает в тестовом режиме

Про що мова: 10 контекстів для слова "меритократія"

Про що мова: 10 контекстів для слова "меритократія"
Меритокрáтія (лат. meritus — достойний, гідний і грец. κρατος — влада, правління) — принцип управління, за яким керівні посади повинні займати найздібніші люди, незалежно від їхнього соціального чи економічного походження.

Буквально меритократія означає "влада гідних". Тож розповідаємо, як саме та у яких випадках вживати це слово.

Студентам

Загалом слово "меритократія" має два значення. За першим, термін припускає створення початкових умов для талановитих та цілеспрямованих людей, за яких вони в майбутньому матимуть можливість займати керівні посади в умовах вільної конкуренції. За другим значенням, "меритократія" — позначає систему протилежну аристократії і демократії, у якій керівники призначаються із спеціально опікуваних талантів.

Бабусі

Меритократія — це влада інтелектуалів, високоморальних людей. Згідно з основними положеннями меритократії, влада має знаходитися в руках найдостойніших і найкомпетентніших.

Колезі

Як же нам не вистачає меритократії, щоб важливі для країни рішення приймали справді здібні та компетентні люди, а не кращі друзі парламентарів! Звісно, меритократія дуже рідко існує в чистому вигляді довго, адже якщо навіть спочатку чиновників та керівників назначено було на посади згідно здібностей та талантів, з часом вони все ж проявляють заступництво та використовують посадові можливості в особистих інтересах — відповідно, некомпетентність та корупція починають зростати. Врешті-решт система втрачає всі ознаки меритократії і виникає необхідність в нових реформах.

Зацікавленому

В Україні меритократія так і не була реалізована, але спроби використати це поняття в назвах політичних партій зустрічалися. Для прикладу, у 2011 році офіційно зареєстрували політичну партію "Мерітократична партія України".

Подрузі/другу

Нещодавно читала цікаву книгу про меритократію "Китайська модель. Політична меритократія та межі демократії". На Заході політичні системи часто ділять на "хороші" демократичні та "погані" авторитарні режими. А от на думку Деніела Белла, сучасний політичний режим Китаю стоїть десь посередині між цими двома крайнощами. Загалом, дуже раджу почитати.

Під час суперечки

- За меритократії влада належить не якомусь абстрактному народу, а конкретним кваліфікованим представникам, які й несуть всю відповідальність за свої рішення та дії. - Так, але функція контролю дій влади все одно лежить на плечах суспільства і є правом кожного громадянина. І як на мене, то це право народу контролювати свою владу є дуже важливим, адже всім відомо, що меритократія не може існувати вічно.

Підлітку

Термін "меритократія" було введено англійським соціологом М. Янгом у книзі "Звеличення меритократії: 1870-2033". Концепція, згідно якої в суспільстві закріпився принцип призначення на керівні посади найбільш здібних людей, яких відбирали з усіх соціальних прошарків.

Дитині

Меритократія — це коли керівником країни, компанії або команди ставлять найталановитішого та найрозумнішого незалежно від його зв'язків та знайомств.

Тому, хто в темі

Головний принцип меритократії можна виразити висловом: "людина заслуговує того суспільства, в якому знаходиться". Якщо кожна особистість буде прагнути досконалості, реалізовуватиме свої здібності, то таке суспільство буде в усьому гармонійним. Витоки феномену меритократії прослідковуються ще в давньому Китаї, в часи правління династії Чжао, яка опиралася на конфуціанство, в основі якого покладені благородні цінності і критерії: честь, гуманність, постійне вдосконалення.   

Під час дискусії

Мінусом меритократії можна назвати відсутність універсальних способів визначення міри здібностей та заслуг перед суспільством. Майкл Янг вважав, якщо звеличувати лише інтелект, то такі цінності, як співчуття та доброта втратять свою важливість. А суспільство, яке будується виключно на звеличуванні інтелекту, породжує класову несправедливість.  

Читайте також: Про що мова: 10 контекстів для слова "комперсія"

Щоб бути в курсі найцікавішого з ZZА! — підписуйтесь на наш Telegram!